Zmień język:

pl en

loga Unia Europejska, RP, FE, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

„Projekt jest współfinansowany ze środków EFRR w ramach RPO WP na lata 2014-2020, nr umowy UDG-SPE.02.2021/058, wartość projektu 149.800,00,

kwota dofinansowania 74.900,00”

Czym się kierować przy doborze mebli medycznych?

Jakie cechy powinny posiadać meble medyczne?

Meble, które znajdują się w placówkach medycznych, powinny być wygodne w obsłudze, łatwe do utrzymania w czystości oraz trwałe. Powierzchnie mebli medycznych powinny uniemożliwiać rozwój mikroorganizmów. Oznacza to, że powinny być odporne na wilgoć i wodę, bo to w środowiskach rozwija się wielka ilość szkodliwych mikroorganizmów. Z tego powodu meble medyczne nie powinny mieć w swojej konstrukcji materiałów organicznych takich jak np. drewno czy płyta wiórowa oraz materiały nie powinny być porowate. Ze względu na ograniczanie powierzchni, na których mogłyby się pojawić mikroorganizmy, należy łączyć elementy mebli medycznych w sposób bezszwowy oraz bez trudno dostępnych miejsc. Prostota konstrukcji powinna sprawiać, że są łatwe w naprawie. Niezależnie od tego, czy są to szafki medyczne znajdujące się w gabinetach lekarskich, czy szafki na kartoteki medyczne znajdujące się w recepcji powinny mieć wyżej wymienione cechy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Meble medyczne muszą spełniać odpowiednie normy sanitarne oraz być odpowiednio zabezpieczane, jeśli znajdują się w nich leki lub karty pacjentów. Mimo że nie są ustalone określone normy dla mebli medycznych, to powinny one być odporne na działanie wody oraz odporne na działanie środków dezynfekcyjnych, których częste użycie mogłoby niszczyć ich powierzchnie. Standardy wymiarowe ISO są ściśle określone dla mebli, w których są przechowywane leki w opakowaniach fabrycznych, jak i w dawkach dla poszczególnych pacjentów. Oznacza to, że w ramach powierzchni dostępnej wymiary wewnętrzne szafek medycznych są ważniejsze od wymiarów zewnętrznych. Przy wyborze mebli medycznych, powinniśmy przede wszystkim rozważyć ilość sprzętu lub dokumentów, które będziemy musieli pomieścić oraz funkcję, jaką będą spełniać. Pamiętajmy o tym, że meble medyczne powinny posiadać atesty higieniczne, deklaracje zgodności, znak CE – jeśli wynika to z przepisów szczegółowych. Deklaracja zgodności producenta o przeznaczeniu mebla do pomieszczeń medycznych musi uwzględniać typowe ryzyka występujące w warunkach szpitalnych. Analizę tę przeprowadza wprowadzający wyrób na rynek na podstawie atestów i certyfikatów producentów materiałów i podzespołów.

 

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.